HISTÓRIA

Vybudovať renomé menu Flesh Party, sa nepodarilo zo dňa na deň. Prvé zápisky síce nesiahajú až niekam do doby bronzovej, zato sa už za fungovania tohto dvojslovného názvu, odchovala jedna generácia. Všetok ten hnis, krv, vnútornosti, dildá… započali svoju púť v hlohoveckom klube Rokáč (R.I.P.). Písal sa 15. september roku 2001 a v Hlohovci pod mostom ničili sluch bandy Typhoid, Disgrace Fall, Synthetically Revived, Hemperor a Craniotomy. Teda Craniotomy tak celkom nie, pretože Mr. Menežeris si nepotykal s elektrickým vedením a dostal ranu, ako od Tysona v životnej forme.

Prešli presne dva mesiace a už dostávala statika mosta in da Hlohovec opäť zabrať. Tentokrát sa podujali vyhnať krysy a podobnú háveď za hranice okresu, kapely Dehydrated, Abortion, Achromasia, Internal Fermentation a konečne bez úrazov, aj organizátori Craniotomy.

Tretie pokračovanie zmenili miesto v rámci mesta a nastal presun na amfiteáter. Dá sa teda povedať, že šlo o takú protoverziu udalostí, ktoré sa udiali o viac ako desať rokov neskôr. A čo vytlačilo ušný maz z uší, tak ako zbytky zubnej pasty z tuby? Okrem iných Fleshless, Phantasma, Poppy Seed Grinder atď.

Aj po druhý krát hostil hlohovecký amfiteáter mega chlípnu zostavu. Tentokrát si tu dala zastávku aj zaoceánska sebranka Rottenness pochádzajúca z kraja, kde vám každé jedlo spôsobí také malé personálne peklo na záchode. Mimo antikristov z Mexika vyháňali veveričky z okolitých stromov aj Abortion, G.O.R.E. a opäť organizátorskí vykosťovači Craniotomy.

Piate zastavenie v našom historickom súhrne, nás už dostáva do všeobecne známych priestorov, teda do svojskou arómou zapáchajúceho kina v Leopoldove. Keďže v hornej miestnosti mal Cranioband aj svoju skúšobňu, išlo naozaj o domáce prostredie. A čo tentokrát z hudobného súdka olúpavalo omietku zo starých stien tejto budovy? Nemecká brutal dvojka Gomorrha a Death Reality, ďalej Lunatic Gods, Doomed, Feeble Minded, Virtual Void, Destiny a samozrejme Craniotomy.

Numero 6 znamenalo účasť kapiel Demolation z Rakúska, Pathology Stench, F.O.B., Ahumado Granujo, Legion of Doomed Land a Oblivion.

Šťastná sedmička priviala puch odtokov na patologických stoloch, pretože dorazila mexická kultovka Disgorge. Z veľkej čižmy zase dobehli cestovinožrúti C.O.S. a Mindsnare. Torzá neborákov ďalej porcovali Sanatorium, Craniotomy a Torment.

Jedenásty september roku 2004, kino Osveta Leopoldov a 8. pokračovanie krviprelievania. Len pre zaujímavosť skúste si predstaviť, že za 100SK (cca 3€) uvidíte sedem kapiel, menovite Darkside, Mincing Fury…, Punichment, Inflammatory, Craniotomy, Dehonest a Peorth.

Nasledujúce pokračovanie sa nieslo čiste v tóninách CZ/SK scény. Depresy, Deflorace, Cerebral Turbulency, Cruent, Decrial a Attack of Rage. Zostava tak či tak skvostná.

Po piatich epizódach na doskách, ktoré znamenajú grind (kino v Leopoldove), Flesh Party opäť na chvíľočku nakukla pod most v Hlohovci do Rokáča. Síce iba štyri kapely, ale menej je niekedy viac. Despise, Typhoid, Eternal Bleeding a samozrejme domáci Craniotomy, ktorí tu vtedy pokrstili svoj aktuálny album Cut A Piece For Your Hunger.

Po vyše roku sa znovu ocitáme na opačnej strane rieky Váh a kúsok od vlakovej stanice. Nezbedné nohy hnali do rytmu feferóni Gutted, Nemčúri Apophis, Despise, Eternal Bleeding, Chemotherapy a Craniotomy.

Najdlhšia prestávka v histórií FP činila 3 roky. Po tejto dobe už rámus zase ovládol jednu novembrovú sobotu v starom kine. Hlavnými drtičmi boli nemeckí Disinfect, Sanatorium, Moonfog, Krvel, Oros a Craniogang tu krstil svoj ďalší album – Catharsis.

Pre niekoho desivé číslo trinásť nahnalo do kultovej búdy pri železničnej trati kapely Diftery, Spineless Fuckers, Eternal Bleeding, Respite a Morannon. Zamrzela iba neúčasť Godless Truth, ktorí na poslednú chvíľu zrušili svoj set.

Od štrnástky som sa zúčastňoval pravidelne a ak sa nemýlim, tak som žiadnu nasledujúcu Fleshku už nevynechal (aj keď niekedy som bol prítomný iba telom, nikoli duchom…). Zúčastniť sa mali Destructive Explosion of Anal Garland, Contempt, Craniotomy, Human Humus, Attack of Rage a Devil´s Furnace. Ak ma pamäť neklame, tak Contempt nakoniec nehrali, ale dôvod si už musíte vypátrať sami. Okrem toho, večeru kraľovala pani huspenina (sliny až pod kolenami…).

Ďalšie pokračovanie tohto hudobno-zábavného programu (ako sa uvádzalo na plagáte) prinieslo, za ľudovú cenu 5€, sedem bezbožných chásiek. Čad, Gutalax, Attack of Rage, Empyrion, Mortally Infected, Dismay a Gazdas Grind.

Flesh Party naskočila na polročný interval a tak cca 6 mesiacov po poslednej, sa už rinuli hutné tóny opäť až niekam po leopoldovskú väznicu. Zostava bola riadne mäso, za čo asi najviac ďakujeme Poliakom Epitome a ich záľube vo vnútornostiach. Okrem nich sa predstavili Vaginal Penetration of an Amelus…, Babayaba, Demented Retarded, Surgical Dissection, The Infinite Within a pekné sníčky nám popriali s hitovkami od Pantery – Domination Project.

Dátum 30. 3. 2013 (ak je trojka šťastné číslo, tu muselo byť silná koncentrácia radosti…) a neposedné nôžky a ukričané hlasivky sa dávali zase do pohybu. Už sedemnáste zastavenie na krížovej ceste grindového lomozu rozjasali bandy Clitgore, Poppy Seed Grinder, Mincing Fury And G.C.O.Q.D., Abortion, Death Revival, Unmourned a hlohovecká kafilérna jednotka tu krstila vtedy svoj aktuálny album Supply of Flesh Came Just in Time. Krstilo sa tak, že sa mi spomienky totálne rozmazali, ale to je na inú tému.

Dosiahnutie dospelosti býva tradične spojené s veľkolepými oslavami a naša milovaná “Fleška“ sa dožila svojej osemnástky. Pre mňa asi aj s najnadupanejšou zostavou (v jej indoor podobe), posúďte sami: Isacaarum, Gutalax, G.O.R.E., Typhoid, God Defamer, Enema Shower a Animal Hate. Ak potrebujete okolapný dôkaz, naťukajte zmyselné súslovie Flesh Party 18 do známeho videoportálu a atmosféra starého kina vás objíme ako tá ľudožravá želatína z filmu The Blob.

Opäť jarný termín, koncom marca a linoleum pod pódiom v Leopoldove sa modlilo a zároveň tešilo na zmyselnú masáž. S happyendom. Každopádne kultúrne telieska, ktoré rozhýbali tento grindový obrstroj, niesli nasledovné mená – Epicardiectomy, Spasm, Bowel Fuck, Carnal Diafragma, Maresvin, Brute, Obliterate a M.O.R.D.

Šuškanda, ktorá sa tradovala už nejaký ten čas v kuloároch, sa preniesla do reálu. Na svoje 20. jubileum sa Flesh Party zmenila na Open Air. Pôvodne túto nesvätú slávnosť mal hostiť amfiteáter v Červeníku, ale keďže babičky z kostola, spolu s pár perverzákmi v sutanách, neholdujú extrémnej hudbe, domov sa našiel v Campingu v Seredi. Ako to býva, utiahnuť viacdňový festivalový kolos je väčšia porcia ako UG akcia na jeden večer a tak sa vychytávali muchy za chodu. Ale tento prvý ročník, kedy sme sa s rámusom po prvý krát (etudy na amfiteátri v Hlohovci nerátam) vybrali na čerstvý vzduch, viacerí z nás považujeme za jeden z najvydarenejších. Zostava ponúkala širokú paletu mršín, ako ponuková tabuľa v mäsiarstve. Za zmienku stoja Cytotoxin, Rabid Dogs, Distorted Impalement, Necrovile, Mortal Torment, Gutted, Jig-Ai atď. Zárodok infekcie Open Airu bol teda úspešne infikovaný.

Späť do staticky nestatických múrov kina Osveta v Leopoldove. Na miesto činu sme sa vrátili až takmer po roku, čo spôsobilo, že ľudia boli na akciu nadržaní, ako dôchodcovia na výpredaje. Fidlikanti spustili svoje kultúrno-zábavno-vzdelávacie pásmo v zostave: Squash Bowels, Craniotomy, Killchain, Embolism, Slup, Epistemy, Deep Throat a Cock2Pussy.

A zase sme na čerstvom vzduchu v príjemnom júnovom termíne (že má vtedy Menežeris narodeniny zrejme náhoda nebude). Počasie krásne, komárov ako húb po daždi a do uší nám jemne cvrlikali nasratí deathmetaleros a grind-amigos. V zostave pribudli o čosi väčšie mená, námatkou: Nader Sadek (ktorý si zorganizoval lesnícku brigádu…), Defeated Sanity (tí odohrali čisto inštrumentálny set), Gutalax, Slavebreed, Beheaded, Posthumous Blasphemer, Gride… Aj keď zostava bola lákavá, veľmi veľa ľudí nepritiahla a tak reálne hrozilo, že po druhom ročníku bude šmitec. Ale rozprávky mávajú dobré konce, takže vieme ako to skončilo.

Volaniu rodnej hrudy sme neodolali a sme zase za rampami v rázovitom grindovo-nápravno-výchovnom centre Osveta. Monštruózne číslo 22 rozohnilo krpce miestnych parketových levov a „k tanci a poslechu“ hrali smečky Cranial Carnage, Mysterious Eclipse, Craniotomy (tí tu krstili zatiaľ stále svoj posledný album), Satans Revenge On Mankind, But, Seii Taishogun (odvtedy zľudovelo slovné spojenie Pikachu Fuck You), Deflorace a Fetor.

Pretože po poslednej openairke sa organizátori ocitli v dosť mínusových číslach, do tretieho ročníka sa vstupovalo s malou dušičkou. Ale hovorí sa, že trojka býva zlomová a tu sa to potvrdilo do bodky. Obrátilo sa to k lepšiemu a aj keď v súpiske nebol nejaký výrazný headliner, zrazu prišlo ľudí konečne dosť. A čo ich teda nalákalo (mimo atmosféry, ktorú Flesh Party môžu viaceré festivaly závidieť)? Inhumate, Pighead, Hideous Divinity, Antigama, Mass Infection, Maximize Bestiality, Urtikaria Anal, alebo oživení Dehydrated. Ľudí bolo teda akurát a Menežeris mohol pokojne spávať.

Zlé zvesti sa tentokrát týkali indoor Flesh Party. Katastrofálny stav kina prinútil opustiť Flesh Party tieto priestory, ktoré sme všetci považovali za domáce. Ešte teraz človeku ukápne slza smútku a nostalgie, keď prechádza okolo a vidí ako tá budova chátra a čelí času. Nezostalo teda nič iné, ako hľadať nové priestory. Sám by som nepovedal, že Sereď sa stane mesto grindu zasľúbené, ale nový domov pre maniakov poskytol Kultúrny dom v tomto meste. Priestory veľké, žiadne tlačenky nehrozili. Zvukomalebnú kulisu k týmto trošku socialistickým priestorom vytvorili ONO, Ravenarium, Choked by Own Vomits, Craniotomy (ktorí privítali vo svojich radoch nástupcu Pyga – Aďa), Ahumado Granujo, Ramchat, Kandar a Stillbirth. Nechýbala tradičná tombola, ale ako to býva zvykom, veľa ľudí si spomenulo, že vôbec malo tombolové lístky, až o niekoľko dní.

Prešlo pár mesiacov a my sa ocitáme opäť za mostom v Campingu. Zostava pre štvrtý ročník bola už krásne vyšperkovaná a svietili tam mená ako Disawoved, Putridity, Obscenity, Extermination Dismemberement, Party Cannon, Animals Killing People, Bacteremia… Ak ma pamäť neklame, tak po prvý krát v histórií festivalu prišlo aj upršané počasie a tak okrem permanentne zvýreného prachu pred pódium, niekedy človek dostal aj blatom medzi oči.

Doteraz poslednou indoor akciou pod hlavičkou Flesh Party bola druhá a zrejme aj posledná zastávka v sereďskom kulturáku. Objekt neskôr po tejto akcií prešiel rekonštrukciou a podujatia podobného charakteru tam už majitelia nechcú. Čo už… Ľudí na tomto druhom (celkovo 24.) pokračovaní pribudlo a stala sa z toho skvelá akcia s legendárnymi príhodami, ktorých ale nie som oprávnený ich zverejniť. Zohriať zamrznuté publikum v tento chladný februárový večer, si zobralo za úlohu až deväť kapiel – Cytotoxin, Consumed by Vultures, Vaginal Penetration…, Perfecitizen, Smashing Dumplings, Pothead, Human Humus, Tracriomy a Abort to be Born.

Blížime sa k záveru. Päť rokov sme pravidelne, rok čo rok navštevovali Camping Sereď. Tí zbehlejší z nás spoznali rôzne zákutia tohto areálu, proste sme si na toto miesto zvykli. Ale život je zmena a tak bol piaty ročník, tým posledným v týchto priestoroch. Čo ale nič nemení na tom, že šlo opäť o vydarený júnový víkend, aj keď nejaké tie problémy sa nabalili. Ale to podstatné, kvôli čomu chodíme neustále po akciách podobného typu, nesklamalo ani tu a skvelé vystúpenia ponúkli bandy ako Fleshcrawl, Lost Soul, Excrementory Grindfuckers, Analepsy, Sublime Cadaveric Decomposition, Within Destruction atď. Iba počasie nemilo zasiahlo do diania a kvôli blížiacej sa búrke boli nútení svoj set skrátiť Kandar, resp. Mincing Fury… úplne zrušiť. Ale aj to patrí k letným festivalom.

Nezostáva nám teda nič iné, ako sa opäť tešiť na jún a tentokrát sa grind, death, slam… proste extrém par excellence, zahryzne do nového areálu a to do Campu v obci Opatovce, neďaleko Trenčína. Už teraz sa naše údy trasú na mená ako General Surgery, Avulsed, Cerebral Effusion, Rectal Smegma, Acranius, Gutrectomy, Cenotaph a mnohé ďalšie.

Autor Textu – Mrkva